قالب وردپرس

شرایط اثبات نسب

وکیل خانواده خوب در اصفهان

 مفهوم نسب

نسب از گذشتگان دور دارای اهمیت بسیاری بین مردم بوده است. به صورتی که عبارت حسب و نسب را همراه با هم بیان می کرده اند. حسب به معنای شرافت و کرامت پدران و اجداد و نسب به معنای ارتباط خویشاوندی بوده است. یکی از محاکم قضایی نیز که در دادگاه ها مطرح می شود، اثبات نسباست.  پیش از شرح دعوی اثبات نسب، ابتدا باید به تعریف معنی نسب بپردازیم. هرچند نسب، در لغت به معنای ارتباط خویشی و نژاد است اما در معنای حقوقی، به معنای ارتباط خویشاوندی مابین ۲ نفر است بطوری که تشکیل نسل بدهند، خواه هر دو از یک نسل باشند و خواه یکی از نسل دیگری باشند.

 

نسب بر پایه سه نوع رابطه می تواند باشد. نوع اول، نسب مشروع بر پایه رابطه ای قانونی و مشروع بین زن و مرد با نام ازدواج است. نوع دوم، از تلقیح مصنوعی نشأت می گیرد و نوع سوم نیز بر پایه روابط مشکوک است.

اصل ۲۱ قانون اساسی، به دعوی نسب پرداخته است که صلاحیت بررسی آن در دست دادگاه خانواده است. رأی دادگاه خانواده در صورت نیاز به تجدید نظر، به دادگاه تجدید نظر استان منتقل شده و فرجام خواهی این رأی در دیوان عالی کشور امکان پذیر است.

اثبات نسب مادری و پدری

قانونگذار، والدین نوزاد را مکلف نموده است که حداکثر تا ۱۵ روز پس از تولد طفل، ولادت وی را در یکی از شعب ثبت احوال اعلام نموده و اقدام به اخذ شناسنامه برای او نمایند. انکار مادر به عنوان، پروش دهنده جنین تا مرحله زایمان و به دنیا آمدن طفل، بسیار سخت است. زیرا دوران بارداری در اغلب موارد قابل پنهان کردن نیست. اما اثبات پدری مردان به دلیل آزادی بیشتر در تعدد زوجین، مشکل تر است. البته امروزه با انجام آزمایشات DNA و HLA اثبات رابطه پدری نیز امکان پذیر تر شده است اما به دلیل گرانی این روش ها، همچنان قابل استفاده نیست و دشواری های اثبات رابطه پدری به قوت خود باقی است.

راهکار قانونی اثبات نسب

یکی از روش هایی که قانونگذار برای اثبات نسب معرفی نموده است، آماره قانونی است. اماره قانونی، شرایط و اوضاعی است که با دستور قانون دلیل امری شناخته می شود. آماره قانونی در زمان تولد طفل، در زمان زوجیت والدین طفل و پس از نکاح والدین وی متفاوت است. بنابراین آماره قانونی برای اثبات نسب بر سه نوع زیر است:

الف) زمان زوجیت: بنابر آماره قانونی، طفل در زمان زوجیت متعلق به زوج است مشروط به آنکه فاصله تاریخ ازدواج تا زمان تولد نوزاد، بین ۶ تا ۱۰ ماه باشد.

ب) پس از جدایی: تا زمانی که مادر پس از طلاق، ازدواج نکرده باشد و از زمان طلاق وی تا تولد فرزند بیشتر از ۱۰ ماه نگذشته باشد، طفل مربوط به زوج سابق است.

ج) پس از جدایی و پس از ازدواج مادر: در صورتی که پس از ازدواج مجدد مادر طفلی متولد گردد و بیشتر از ۱۰ ماه از تاریخ جدایی نگذشته باشد و ازدواج دوم مادر به ۶ ماه رسیده باشد، آماره قانونی طفل را متعلق به شوهر دوم می داند مگر آنکه طبق آماره قانونی دیگری خلاف این امر ثابت شود. اگر آماره قانونی چنان باشد که الحاق نوزاد به هر دو شوهر ممکن باشد، قانون می تواند با کمک پزشکی قانونی و روش های پزشکی، طفل را به یکی از دو پدر اختصاص دهد.

وکیل اثبات نسب اصفهان، وکیل خانواده در اصفهان، وکیل اصفهان، وکیل حقوقی اصفهان

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com