قالب وردپرس

محمد جعفر جعفری لنگرودی

متولد: ۱۳۰۲ – لنگرود گیلان

مختصر:
▪ محمد جعفر جعفری لنگرودی مجتهد و حقوقدان ایرانی و صاحب تالیفات در زمینه حقوق و نیز ادبیات است. وی مدتی ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران را بر عهده داشت؛ و در تدوین پیش‌نویس قانون اساسی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران نقش داشت.

زندگی و تحصیلات:
▪ دکتر لنگرودی در سال ۱۳۰۲ شمسی در لنگرود گیلان متولد شد. پدرش روحانی و کاسب بود. تحصیلات مقدماتی خود را نزد پدرش فرا گرفت و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در لنگرود، برای ادامه تحصیل به دانشسرای رشت رفت. در حین تحصیل در دانشسرا پدر و مادرش را از دست داد. به همین دلیل تحصیل در دانشسرا را نیمه تمام گذاشت و برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه شهرهای قم، همدان، اصفهان، و مشهد رفت و در حوزه خراسان از دست میرزا هاشم مدرس قزوینی به درجه اجتهاد نایل شد.

▪ همزمان با تحصیلات حوزوی موفق به اخذ دیپلم گردید و برای ادامه تحصیلات مدرن در دانشکده حقوق دانشگاه تهران نیز ثبت نام نمود؛ و موفق شد دکترای حقوق خود رادر سال ۱۳۳۹ از این دانشگاه دریافت نماید.

▪ وی اکنون در ایستبورن انگلستان به سر می‌برد. کتاب دائرهالمعارف عمومی حقوق (الفارق) از تالیفات وی در سال ۱۳۸۷ و در بیست و ششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان برترین کتاب سال رشته حقوق شناخته شد.

▪ دکتر لنگرودی، مدتی به مسند قضاوت نشست. او به این نتیجه رسید که در بخش حقوقی، جای کتاب‌های فارسی خالی است. حاصل این نتیجه‌گیری ده‌ها کتاب و مقاله بود. او تألیف دانشنامه حقوقی ۵ جلدی خود را که در سال ۱۳۳۶ آغاز نمود، در سال ۱۳۵۸ به پایان برد.

▪ دکتر لنگرودی که خود یک دانشنامه تخصصی نوشته است، بزرگترین مشکل نوشتن دانشنامه را انتخاب عنوان‌ها می‌داند. او به نقش اساسی استدلال در قلمرو حقوق شکلی معتقد است. همچنین اعتقاد دارد حقوق باید در خدمت عدالت باشد. او می‌گوید: «تلاشهای علمی گسترده و طولانی صاحبان همت در علوم و عاشقان عدالت می‌تواند شناسنامه دادگستری جدید را به دست دهد.»[۳][پیوند مرده] استاد لنگرودی نظرات بسیار متفاوت در خصوص عقود و ایقاعات دارد. نمونه بارز این تفاوت اندیشه در کتاب سیستم شناسی علم حقوق هویداست.

برخی از آثار:
۱- آرای شورای عالی ثبت و شرح آن
۲- اصول فلسفی حقوق از ادوار فلسفه ابوالمعالی
۳- تاثیر اراده در حقوق مدنی ایران
۴- تاریخ حقوق ایران از انقراض ساسانیان تا آغاز مشروط
۵- تاریخ معتزله، فلسفه فرهنگ اسلام به انضمام کتاب علی (ع) به زبان انگلیسی
۶- ترمینولوژی حقوق
۷- التقریب الی حاشیه التهذیب
۸- حقوق اسلام
۹- حقوق ثبت
۱۰- حقوق مدنی رهن، صلح، وصیت (دو جلدی)
۱۱- حقوق مدنی عقد کفالت
۱۲- حقوق مدنی وصیت
۱۳- دانشنامه حقوقی (دائره المعارف قوانین و مقررات آیین دادرسی مدنی، ادله اثبات دعوی، امور حسبی و ثبت املاک و اسناد و ثبت شرکتها و ثبت احوال (کلا در ۵ جلد))
۱۴- دائره المعارف حقوق مدنی و تجارت
۱۵- دائره المعارف علوم اسلامی (۳ جلد)
۱۶- حقوق مدنی ارث
۱۷- حقوق مدنی تعهدات
۱۸- حقوق مدنی عقد حواله
۱۹- حقوق مدنی حقوق خانواده
۲۰- شرح قانون مدنی حقوق اموال
۲۱- حقوق مدنی عقد ضمان
۲۲- مقدمه عمومی علم حقوق
۲۳- فرهنگ حقوقی (کانون معرفت)
۲۴- علم الحدیث یا خودآموز رجال و درایه
۲۵- مجموعه محشی از قوانین و مقررات ثبت (ثبت اسناد و املاک شرکتها و اعلام واختراعات)
۲۶-مجموعه قوانین ایران (مجلس شورای ملی- قسمت قوانین)
۲۷- تعدیل النحو (خلاصه شرح رضی الدین استر آبادی بر کتاب کافی منهاج)
۲۸- المعمول (خلاصه کتاب المطول)
۲۹- المیزان (در مسائل تهذیب تفتازانی)
۳۰- مکتبهای حقوقی در حقوق اسلام
۳۱- منطق حقوق.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com