قالب وردپرس

وکیل صلواتی تهران؛ مهرداد نسیمی

بهشت زهرا

مهران نسیمی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز
شماره پروانه : ٢١٧٢٨

تلفن همراه: ٠٩١٢٢٠٩٨٣٧٧

محل دفتر: اسلامشهر
آدرس: باغ فیض-بین کوچه ٩ و ١١-پاساژ فرهادی-طبقه اول-واحد١٠

جام جم نیوز: وکیل جوانی که در بهشت زهرا(س) مشاوره رایگان می‌دهد

وکیل رایـگان

۳۲ ساله است، ولی تکیده‌تر از ۳۲ ساله‌ها نشان می‌دهد. به شوخی دستی به موهای تک و توک سفید شده‌اش می‌کشد و می‌گوید سختی‌های زندگی شکسته‌اش کرده است. مهران نسیمی، خوش‌مشرب است، همواره لبخند می‌زند و از هیچ حرفی دلگیر نمی‌شود. او هر پنجشنبه در ایستگاه صلواتی گردان انصاربهشت زهرا(س)، پای درد دل‌ها و مشکلات مردم می‌نشیند و به آنها مشاوره حقوقی رایگان می‌دهد، حتی اگر لازم باشد برای عده‌ای‌شان صلواتی وکالت می‌کند. شش سال است او این کار را انجام می‌دهد. جنس دنیای او با دنیای خیلی از آدم‌ها فرق دارد. تار و پود دنیای او از مادیات نیست و او زندگی نمی‌کند تا اسکناس روی اسکناس بگذارد. مهران ما را صمیمانه به دنیای خاصش راه داد.

اگر به شما وکیل صلواتی بگویم مشکلی نیست؟

نه، هیچ اشکالی ندارد.

از این بابت می‌پرسم که بیشتر آب و شربت صلواتی توی ذهن مردم است نه وکیل صلواتی.

من با این عنوان واقعا مشکلی ندارم و حتی به آن افتخارمی کنم. کار من ارائه خدمات حقوقی صلواتی و رایگان به مردم است، همان طور که شهدا بی‌چشمداشت برای دفاع از وطن، جان وسط گذاشتند. در سال‌های جنگ، سن من برای رزمنده شدن کافی نبود، ولی حالا با تخصصی که دارم می‌توانم راه شهدا را ادامه دهم.

اگر دوباره جنگی رخ دهد شما می‌روید؟

قطعا.

چرا این همه مطمئن هستید؟

بحث بر سرهدف است. خدا کند دیگر جنگی نشود، اما اگر بشود و تجاوزی شکل بگیرد و پای ناموس و دین در میان باشد، دفاع را وظیفه خودم می‌دانم حتی اگر قرار باشد از خانواده و شغلم دست بکشم.

تابه حال خواسته اید مدافع حرم باشید؟

یک بار سعی کردم، اما با اعزامم موافقت نشد. یکی از دوستانی که واسطه بود به من گفت تو به همین کار صلواتی‌ات ادامه بده که جنس هر دو کار یکی است.

چطور شد کار در ایستگاه صلواتی بهشت زهرا(س) را شروع کردید؟

سال ۸۹ من به سفر عتبات عالیات رفتم و با حدود ۴۰ نفر از رزمندگان سابق گردان انصار لشکر ۲۷محمد رسول‌الله همسفر بودم. در این سفر با خلق و خوی آنها از نزدیک آشنا شدم. کسانی که الان در موقعیت‌های بالای اجتماعی و شغلی قرار دارند، ولی بسیار خاکی‌ و روحیات دوران جنگ را حفظ کرده‌اند. آنجا بود که فهمیدم آنها در ایستگاه صلواتی بهشت زهرا (س) جمع می‌شوند و خواستم من هم به گروهشان ملحق شوم.

حدود شش سال است در ایستگاه صلواتی کار می‌کنید؟

بله، دقیقا شش سال و هر کاری که
از دستم برآید و سوادم اجازه دهد برای مردم انجام می‌دهم از مشاوره گرفته تا تنظیم لایحه و دادخواست.

سرتان شلوغ می‌شود؟

زیاد. پنجشنبه هفته قبل درعرض سه ساعت ۵۰ مورد مشاوره دادم وده مورد لایحه و دادخواست نوشتم و فرصت نکردم حتی یک لیوان آب بنوشم.

شما طبق تعرفه، بابت هر نیم ساعت مشاوره حقوقی باید صدهزار تومان بگیرید. مسلما رفتن به بهشت زهرا (س) و صلواتی کارکردن، شما را از این پول دور می‌کند.

وقتی درآن فضا قرار می‌گیرید زمان و مادیات برای شما مهم نیست. زمانی که در ایستگاه مشغول کار می‌شوم لذت می‌برم از این که به کسانی کمک می‌کنم یا اطلاعات حقوقی کافی ندارند یا پرداخت صد هزار تومان حق مشاوره از توانشان خارج است.

مراجعان تان بیشتر خانم هستند یا آقا؟

بیشترآقایان می‌آیند. خانم‌ها هم مراجعه می‌کنند، بیشتر البته برای مسائل خانوادگی و ارث.

حتما می‌دانید پشت سر برخی وکلا می‌گویند با دوز و کلک موکل خود را برنده می‌کنند. چقدر این انگ را قبول دارید؟

جواب قاطعی ندارم، اما بالاخره مثل هر شغل دیگری بعضی در این حرفه با تخصص‌شان کار می‌کنند، برخی برای پول، عده‌ای هم برای دلشان وکالت می‌کنند. برخی وکلا هم صلواتی کار نمی‌کنند، اما اگر کسی را نیازمند واقعی تشخیص دهند بدون هیچ چشمداشتی به او مشاوره می‌دهند.

شما از این نوع وکلا نیستید که وقتی پول می‌گیرند یک جور وکالت می‌کنند و وقتی مجانی کار می‌کند طور دیگر؟

در حرفه وکالت چه ما پول بگیریم و چه نگیریم باید در یک چارچوب مشخص کارکنیم. البته عده‌ای از وکلا هستند که وقتی موکلشان به تعهدات مالی‌اش عمل نکند از وکالتش استعفا می‌دهند، اما دسته‌ای دیگر هم هستند که حتی اگر دستمزد نگیرند کارشان را تمام می‌کنند که من جزو این دسته هستم.

شما رشته حقوق و حرفه وکالت را برای پولدار شدن انتخاب کرده بودید؟

اگر بگویم پول برایم ملاک نیست دروغ است، چون وکالت شغل و تنها منبع درآمد من است، اما به دست آوردن پول همیشه جزو پایین‌ترین اهداف من بوده و هست.

وکیل پولداری هستید؟

نه.

فقیرید؟

نه، یک زندگی متوسط رو به بالا دارم که همه‌اش از راه وکالت و تلاش به دست آمده است.

فکر می‌کنید چرا برخی وکلا خلاف سوگندی که خورده‌اند، عمل می‌کنند؟

به هرحال این به طرز تفکر و روحیات افراد مربوط می‌شود.معتقدم تا کفش آنها را نپوشیم نمی‌توانیم درمورد رفتارشان اظهارنظر کنیم. البته دوست دارم از صنف خودم دفاع کنم و بگویم حرف‌هایی که در مورد وکلا زده می‌شود فقط برای عده کمی از آنها صادق است. در واقع اقلیتی خلاف می‌کنند و‌تر و خشک با هم می‌سوزند، حتی آنها که صادقانه و دلسوزانه کار می‌کنند.

اما به هر حال نمی‌شود کتمان کرد دراین حرفه برخی زد و بندها و تخلفات وجود دارد.

بله، این مربوط به همان اقلیتی است که اکثریت را بدنام می‌کنند. عده‌ای از وکلا هستند که زمان دادرسی را دستکاری می‌کنند و ساده‌ترین نوع تخلف است و تا منقلب کردن حق که حد اعلای تخلف است، پیش می‌روند.

تا به حال شده درگیرپرونده‌ای بشوید که وکیل مقابل اهل زد و بند باشد‌؟

بله، وکیل یک ارگان رسمی که رئیس اداره حقوقی آن ارگان بود به من پیشنهاد رشوه داد. پرونده مورد نظر یک پرونده ملکی سنگین بود که او از من می‌خواست در ازای گرفتن پول، کاری کنم تا مبلغ کمتری گیر موکلم بیاید. البته من قبول نکردم. موضوع را هم به موکلم گفتم و پرونده هنوز درجریان است.

مبلغ پیشنهادی به شما چقدر بود؟

۲۰۰ میلیون تومان که قابل افزایش هم بود.

و حقی که از موکل شما ضایع می‌شد؟

حدود دو میلیارد تومان.

پشیمان نیستید؟

نه به هیچ‌وجه، چون درآمد زمانی به ما آرامش می‌دهد که از راه درست و مشروع به دست آمده باشد. البته باز هم می‌گویم همه وکلا دست به کارهای خلاف اینچنینی نمی‌زنند، شاید مردم ندانند اما شغل ما خطرات زیادی دارد. برخی همکاران ما حتی به خاطر پرونده‌هایشان کشته می‌شوند. هر پرونده هزار استرس و خطر برای ما دارد.

پس احتمالا با مسلح شدن وکلا و قضات، بحثی که هرازگاهی زنده می‌شود موافقید؟

بله من معتقدم وکلا برای دفاع از مال و جان و ناموس خود باید بتوانند از خود دفاع مشروع کنند. چند سالی است کانون وکلا با همکاری پلیس امنیت، شوکر و اسپری فلفل در اختیار وکلا قرار می‌دهد.

شما هم از اینها استفاده می‌کنید؟

من تا به حال تقاضا نداده‌ام.

چرا؟

چون اعتقادی به آن ندارم‌. درهشت سال وکالتم هیچ‌گاه با موکل یا طرف دعوایم بحث و جدالی خارج از دادگاه نداشته‌ام.

ولی ممکن است آدم‌های چغر سر راهتان قرار بگیرند.

از روز اول می‌دانستم چنین خطراتی وجود دارد و قبولشان کرده‌ام، ولی سعی می‌کنم طوری رفتار و عمل کنم که نیاز به وسایل دفاع شخصی نداشته باشم.

در پرونده‌های بهشت زهرا(س) هم که تابه حال مشکلی نداشته‌اید؟

ماهیت کار در بهشت زهرا (س) صلواتی است و چون کار رایگان است نیازی به تهدید نیست. دعوا همیشه آنجایی رخ می‌دهد که پول و قدرت
باشد.

وقتی مشتریان صلواتی برایتان صلوات می‌فرستند چه حسی دارید؟

احساس رضایت و آرامش قلبی می‌کنم، انگار نیازهای درونی‌ام ارضا می‌شود و روحم جلا می‌گیرد.

معمولا برایتان چه دعایی می‌کنند؟

عاقبت به خیری.

شنیدن این دعا دلچسب است؟

بی‌نهایت. من زندگی را زیاد جدی نمی‌گیرم و فقط دوست دارم زندگی کنم نه این که زنده باشم‌. در بهشت زهرا (س) احساس مفید بودن می‌کنم.

کار صلواتی در زندگی‌تان اثر هم داشته؟

باور کنید گره‌گشای من در زندگی بوده. کار من گاهی به مو رسیده‌، اما پاره نشده است.

و حتما این کار را ادامه می‌دهید؟

تا زمانی که پروانه وکالت دارم و از نظر فیزیکی و علمی توان داشته باشم، قطعا.

 

منبع:

http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/2992589611925601350

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com